معرفی ساچمه و انواع ساچمه بلبرینگ

معرفی ساچمه و انواع ساچمه بلبرینگ

ساچمه چیست؟

ساچمه یکی از اعضای اصلی انواع بیرینگ میباشد که برای کاربردهای متفاوت در ابعاد مختلف طراحی و به مرحله تولید می رسند. ساچمه ها در انواع مختلفی طراحی و ساخته میشوند که میتواند شامل:

 • ساچمه سوزنی
 • ساچمه گرد
 • ساچمه مخروطی
 • ساچمه استوانه ای
 • ساچمه بشکه ای باشند.

در واقع از مهمترین اجزای بلبرینگ ساچمه است. ساچمه بلبرینگ به اجزای کروی شکل درون بلبرینگ گفته میشود که متحرک هم میباشند. جنس این ساچمه ها از فلز میباشد که باید بارهای وارد شده را به خوبی تحمل کند. ساچمه بلبرینگ در گریدهای مختلف با متریال متفاوتی تولید میشود، هر چه گرید ساچمه تولیدی عدد كمتری باشد یعنی برای تولید آن دقت بیشتری صرف شده است و ساچمه كروی تر است به عنوان مثال بلبرینگی كه با ساچمه G10 تولید شود كیفیت بالاتری نسبت به بلبرینگی كه با ساچمه G100 تولید شود خواهد داشت؛ اعضای تیم تامین خارجی شركت تهران فرگام همواره به این موارد توجه داشته و از ثبت سفارش واردات از كارخانه هایی كه محصول تولیدی آنها فاقد شناسنامه تولید ساچمه می باشد پرهیز می نمایند. 

ساچمه بلبرینگ

عمده تجهیزاتی كه برای تولید ساچمه در كارخانه بكار گرفته میشوند به شرح ذیل می باشند:

 1. Cold Head Forging Machine for
 2. Forging Steel Ball
 3. Ball Flashing machine
 4. Ball grinding machine
 5. Ball lapping machine
 6. Rotary furnace

فیلم كوتاهی از فرآیند تولید را میتوانید در اینستاگرام و یا صفحه آپارات شركت تولیدی تهران فرگام ملاحضه فرمایید.

 • کاربرد ساچمه بلبرینگ گرد

ساچمه بلبرینگ گرد یکی از رایج ترین ساچمه های استفاده شده در بیشتر بلبرینگ ها میباشد. همانطور که از اسم ساچمه گرد میتوان متوجه شد نوع ساخت و شکل ظاهری این مدل ساچمه کروی است که میتواند بهترین حرکت غلتشی را ایجاد کند. این نوع ساچمه نسبت به مدل بلبرینگ از ابعاد و قدرت تحمل بار مختلفی برخوردار است. اگر فشار بیشتر از میزان تعیین شده باشد میتواند باعث له شدن و یا تغییر شکل آن شود.

این نوع ساچمه حتی در كاربردهای غیر مكانیكی مانند انواع رخت آویز كاربرد دارد. 

جنس ساچمه هایی كه برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرد باید به نوعی باشد كه از نرمی نسبی برخوردار بوده و قابلیت جوش پذیری داشته باشد 

ساچمه رخت آویز جوش پذیر

ساچمه جوشی ارزان

 • معرفی ساچمه بلبرینگ مخروطی

ساچمه مخروطی؛ شکل ظاهریش بصورت استوانه ای میباشد. مانند ساچمه گرد شکل کروی ندارد به همین دلیل میزان تحمل بار و بخش های که باید تحمل بار بر عهده بگیرند متفاوت است. میتوان اینطور گفت که ساچمه بلبرینگ مخروطی دارای تحمل بار بالایی است که به راحتی بر اثر فشار و وزن بالا تغییر شکل نخواهند داد.

ساچمه بلبرینگ

 • کاربرد ساچمه بلبرینگ  استوانه ای

تمامی ساچمه های بلبرینگ ها حتما نباید ظاهری کروی شکل داشته باشند. بضی از ساچمه بلبرینگ ها به شکل استوانه ای میباشند  که به این نوع مدل از ساچمه ها استوانه ای گفته میشود. ساچمه استوانه ای در بلبرینگ های استوانه ای نیز استفاده میشوند که بار وارد شده را تا حد زیادی تحمل کنند. ساچمه بلبرینگ استوانه ای داخل پوشش بلبرینگ قرار می گیرد به همین دلیل وقتی تمام ساچمه ها درکناریکدیگر قرار میگیرند که به دلیل عدم استفاده از پنجره و فاصله بین خود اصطکاک  زیادیی را به وجود می آورند. این اصطکاک باعث میزان خوردگی و فرسایش  به مراتب بالاتر میشود.

 • کاربرد ساچمه بلبرینگ سوزنی

ساچمه بلبرینگ سوزنی در ماشین آلات و برخی دستگاه ها استفاده میشود. ساچمه بلبرینگ سوزنی دارای استحکام بالا و با وزن مناسب خود باعث کاهش وزن کلی دستگاه شود. ساچمه بلبرینگ  سوزنی مانند ساچمه بلبرینگ گرد با فاصله متناسب از هم درکنار یکیدیگر قرار میگیرند اما باید به این نکته توجه کرد که نوع ساختار و شکل ظاهری ساچمه بلبرینگ سوزنی کاملا با ساچمه بلبرینگ گرد متفاوت است.

 • کاربرد ساچمه بلبرینگ بشکه ای

ساچمه بلبرینگ بشکه ای از ساختار بشکه ای برخوردار میباشد. ساچمه بلبرینگ بشکه ای برای بلبرینگ های که باید بار تحمل بالا و سرعت بالایی داشته باشند مناسب است. ساختاری شبیه به ساچمه بلبرینگ استوانه ای میباشد با این تفاوت که ساچمه های بلبرینگ های بشکه ای با کمی فاصله از هم نصب میشوند.

 • چرا ساچمه بلبرینگ؟

تمامی ساچمه های بلبرینگ که در مطالب بالا نام برده ایم همگی باید دارای کیفیت بالا باشند چون بلبرینگ همیشه تحت فشار است و اگراین ساچمه های از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند در مدت زمان کوتاهی بر اثر اصطکاک بالا خورده و فرسوده خواهند شد.همچنین جنس و مقاومت ساچمه بلبرینگ نسبت به مدل بلبرینگ متفاوت است. بعضی از بلبرینگ ها مصرف صنعتی دارند، برخی دیگر از بلبرینگ ها در انواع  ماشین آلات سبک و سنگین و برخی در دستگاه هایی که هر روز مورد استفاده میشوند که هر مدل از اینها از لحاظ تحمل بار و فشار متفاوت ساچمه ها بستگی به نوع و کاربردی بلبرینگ دارد.

 • خرید ساچمه بلبرینگ

بعضی از فروشندگان ساچمه بلبرینگ با توجه به منافع شخصیشان شروع به فروش انواع ساچمه بلبرینگ بی کیفیت میکنند به همین دلیل مصرف کنندگان در فاصله زمانی کوتاه مجبور به خرید دوباره ساچمه بلبرینگ میشوند. بنابراین برای خرید ساچمه بلبرینگ و بلبرینگ با کیفیت باید از فروشگاه های که بصورت تخصصی اقدام به فروش بلبرینگ و ساچمه بلبرینگ میکنند خرید صورت گیرد.

شرکت تولیدی بازرگانی تهران فرگام:

شرکت تولیدی بازرگانی تهران فرگام پس از سالها تجربه در بازار سنتی با درک ضرورت ارائه کالاها و خدمات تخصصی اقدام به ارائه محصولات با کیفیت و درجه یک نموده است. محصولات قابل ارائه این شرکت شامل انواع بیرینگ های ماشینی، صنعتی و کشاورزی، انواع ساچمه، انواع لاینر، بال اسکرو، انواع گریس های صنعتی و نسوز و انواع کاسه نمد میباشد.

 

 

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید