بیرینگ های مجهز به سنسور

بیرینگ های مجهز به سنسور

اطلاعات دقیق در رابطه با وضعیت حرکت دورانی یا حرکت محوری اجزای ماشین آلات در بیشتر زمینه های مهندسی مهم میباشند. افزایش روزمره اتوماسیون فرآیندها نیاز به کنترل دقیق حرکت را بیش از پیش با اهمیت کرده است. به علاوه نیاز به تجهیزات ساده و سبک سرآغاز طراحی سیستم های یکپارچه است.( شکل1)

بیرینگ های مجهز به سنسور مثال خوبی برای این تجهیزات می باشند که برای ثبت:

1- تعداد دوران ها

2- سرعت

3- جهت دوران

4- موقعیت شناسی

5- شتاب افزاینده یا کاهنده، بکار می روند.

بیرینگ های مجهز به سنسور

بیرینگ های مجهز به سنسور(شکل2) اجزای مکاترونیکی ماشین میباشند که مهندسی بیرینگ و مهندسی سنسور را با هم ترکیب میکنند.

این بیرنگ ها متشکل از یک بلبیرینگ با یک سنسور میباشند. بدنه سنسور، رینگ Impulse  و بیرینگ به یکدیگر متصل میباشند و بصورت یک مجموعه آماده نصب ارائه میشوند. بیرینگ های مجهز به سنسور ساده و محکم بوده و از اجزای زیر تشکیل شده اند.

1- بلبرینگ های شیار عمیق کلاس SKF اکسپلورر

2- یک مجموعه سنسور اکتیو

بیرینگ های مجهز به سنسور به منظور Encoder افزاینده در موتور و یا کنترل ماشین بکار می روند. این بیرینگ ها برای نصب در موتورهای آسنکرون(Asynchronous) طراحی شده اند و یک Encoding جمع و جور و قابل اطمینان برای بیشتر نیازهای کنترل میباشند. این بیرینگ ها برای کاربردهایی که در آنها رینگ داخلی دوران می کند و رینگ خارجی آنها ثابت است بکار می روند. بیرینگ های مجهز به سنسور برای کاربردهایی که رینگ خارجی دوران میکند نظیر نوارن مقاله، بنا به سفارش تولید می شوند.

اطلاعات عمومی بیرینگ های مجهز به سنسور:

  • طرح:

بیرینگ های مجهز به سنسور(شکل3) از اجزای زیر تشکیل شده اند.

  • یک بلبرینگ شیار عمیق کلاس SKF اکسپلورر با آب بند تماسی نوع 2RS1 و شیار خارفنری در سطح خارجی رینگ خارجی(الف)
  • رینگ Inpulse مغناطیس شده (ب)
  • بدنه سنسور(ج)
  • کابل اتصال(د)

 انتخاب ابعاد بلبرینگ :

بیرینگ ها در بیرینگ های مجهز به سنسور باید مانند دیگر انواع بیرینگ ها انتخاب شوند. لذا باید عوامل موثر در انتخاب بلبیرینگ های استاندارد شیار عمیق در نظر گرفته شوند.

کاربرد بیرینگ های مجهز به سنسور:

دو بیرینگ برای مهار شفت لازم میباشد (یک بیرینگ ثابت و یک بیرینگ شناور) از آنجایی که بیرینگ های مجهز به سنسور برای موقعیت بیرینگ ثابت بکار می رود، بیرینگ مقابل آنها باید بصورت شناور بکار رود. درصورتیکه بار محوری سنگین دوطرفه به بیرینگ های مجهز به سنسور وارد شوند باید آن را به طریقی نصب کرد که بار محوری سنگین تر به لبه جانبی رینگ خارجی در طرف مقابل سنسور وارد شود.

 

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید