گریس چیست؟

گریس چیست؟

پیش از سال 1856 روغن موردنیاز برای روان کردن چرخ های ارابه ها و غیره... از روغن های حیوانی مثل روغن نهنگ، گاو، خوک و همچنین روغن های گیاهی بدست میامد ولی به دلیل اینکه  مقاومت آنها پایین بود و خیلی سریع تجزیه و فاسد می شدند موارد استفاده آنها محدود بود. هرچه کارها سنگین تر باشد صنعت نیاز بیشتری به مواد جدیدتر پیدا میکرد تا قادر باشند اصطکاک بین سطوح متحرک را کاهش دهند. 

  • ساختار گریس:

گریس ماده ای است ژلاتینی بصورت جامد و یا نیمه جامد که از یک ماده روانساز و یک پرکننده معدنی یا آلی، تشکیل یافته است. این ماده در مکانی مورد استفاده قرار میگیرد که نتوان از روانکارهای دیگر با غلظت کم استفاده کرد مثل: چرخ دنده های صنعتی، یاتاقان های بزرگ، فلکه ها و نظایر آن. این ماده مانند روغن ها به منظور کاهش اصطکاک ین دو قطعه در پایین ترن میزان ممکن، مورد استفاده قرار میگیرد. از مهمترین مزایای کاربرد گریس کاهش تعداد دفعات روانکاری، سهولت استفاده، چِـکه نکردن در زمان کارکرد و چسبندگی بهتر را میتوان نام برد.

  • کاربرد و اهمیت استفاده از گریس

بسیاری از نیروهای محرکه بدون استفاده از گریس قابل استفاده نیستند. هرچند گریس در مقابل سایر روانکارها از مقدار مصرف کمتری برخوردار است ولی جایگاه آن دارای اهمیت بالای است و قابل جایگزینی با موارد دیگر نیست. مهمترین موارد مصرف گریس به شرح زیر میباشد:

1- تعداد دفعات روانکاری با گریس در مقایسه با روغن کمتر بوده و این امر باعث کاهش هزینه و تعمیرات می شود.

2- گریس به عنوان یک مانع برای ورود گرد و خاک و یا خروج برخی مواد از ماشین آلات عمل می کند.

3- روانکاری با گریس در آب بندی قطعات و کاربرد کاسه نمدها و نظایر آن با هزینه کمتری انجام می شود.

4- برخی از گریس ها مشکل روانکاری در مجاورت با آب را حل کرده اند. 

5- تعدادی از گریسها اصطکاک کمتری را در زمان شروع دستگاه ایجاد می کنند .

  •  طبقه بندی گریس

گریس از نظر طبقه بندی به 9 گروه (گرید) تقسیم بندی شده است. این تقسیم بندی براساس درجه نفوذ پذیری نسبی از قوام گریس است. 

  •  سه دسته اصلی و پرمصرف گریس شامل موارد زیر هستند:

1- گریس های پایه لیتیم

2- گریس های پایه کلسیم

3- گریس های پایه سدیم

البته انواع ویژه از گریس ها نیز می توانند با پایه های صابونی از ترکیب مواد فوق مانند لیتیم/کلسیم و ... تولید شوند. 

  •  از نظر کاربردی این گریس ها چه تفاوتی با هم دارند:

در گریس ها دو خاصیت پایداری حرارتی و پایداری در برابر آب از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در واقع نوع صابون پایه ای که در گریس استفاده می شود میتواند بر دو خاصیت بالا تاثیرگذار باشد. به همین دلیل می توان این خواص را در گریس های مختلف بصورت زیر مقایسه نمود.

1- پایداری حرارتی:

گریس پایه لیتیم>گریس پایه سدیم>گریس پایه کلسیم

2- پایداری در برابر آب:

گریس پایه کلسیم>گریس پایه لیتیم>گریس پایه سدیم

همانطور که در باال دیده می شود گریس های با پایه لیتیم پایداری حرارتی بسیار خوبی دارند، همچنین دارای پایداری در برابر آب نسبتا مناسبی نیز هستند. این ویژگی در این نوع گریس ها باعث می شود که در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند . به این نوع گریس ها ، گریس چند منظوره یا purpose-Multi گفته می شود. الزم به ذکر است این گریس ها به خاطر پایداری حرارتی خوبشان به گریس نسوز معروف هستند. همچنین با توجه به کاربرد بسیار وسیع این گریس ها در چرخ خودروها و ماشین آالت سنگین به نام گریس چرخ نیز شناخته می شوند. این نوع گریس با وجود گرانتر بود نسبت به دو دسته دیگر، به دلیل تنوع بالای کاربرد ، پرمصرف ترین نوع گریس صنعت هست. گریس های پایه کلسیم به دلیل پایداری بیسار خوبشان در برابر آب به گریس شاسی یا گریس ضد آب معروف شده اند. البته فراموش نشود که منظور از ضد آب ، توانایی کار کرد در زیر آب نیست و فقط نشان دهنده پایداری مناسبشان در برابر شستشو با آب است. 

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید