بلبرینگ خود تنظیم چیست؟

بلبرینگ خود تنظیم چیست؟

بلبیرینگ خود تنظیم چیست؟

بلبیرینگ های خود تنظیم اختراع شرکت SKF می باشند. این بلبیرینگ ها دو ردیف ساچمه دارند که دارای سطحِ غلتش کروی مشترک بر روی رینگ خارجی می باشند. این بلبیرینگ ها خود تنظیم بوده و به عدم همراستایی بین شفت و نشیمنگاه حساس نمی باشند. بنابراین برای کاربردهایی که در آنها تغییر شکل شفت یا عدم همراستایی وجود دارد، مناسب هستند. همچنین بلبیرینگ های خود تنظیم کمترین اصطکاک را بین انواع مختلف بیرینگ ها دارند لذا در سرعت های بالاتر نیز حرارت زیادی تولید نمی کنند. 

انواع بلبیرینگ های خود تنظیم عبارتند از:

 • بیرینگ باز با طرح اصلی (شکل1)
 • بیرینگ آب بند شده (شکل2)
 • بیرینگ باز با رینگ داخلی بیرون زده (شکل3)

 • طرح اصلی

در طرح اصلی، بلبیرینگ های خود تنظیم با رینگ داخلی استوانه ای و یا در بعضی اندازه ها با رینگ داخلی مخروطی [ مخروط1:12] تولید می شوند. بلبیرینگ های خود تنظیم بزرگ در سری های 130 و 139 برای کاربردهای خاص در ماشین آلات کاغذسازی طراحی شده اند ولی می توان از آنها در کاربردهایی که اصطکاک کم بر ظرفیت حمل بار زیاد ترجیح داده می شود نیز استفاده کرد. این بیرینگ ها دارای شیار محیطی و سوراخ های روانکاری بر روی رینگ خارجی و سوراخ های روانکاری بر روی رینگ داخلی می باشند.(شکل4)

 • بیرینگ های آب بند شده

بلبیرینگ های خود تنظیم با آب بند تماسی در دوطرف بیرینگ نیز تولید می شوند. (پسوند 2RSI در شماره فنی-شکل5) این آب بند های از جنس لاستیک اکریلونیتریل بوتادین (NBR) تقویت شده با ورق فولادی می باشند که مقاوم به سایش و روغن هستند.

 • بیرینگ باز با رینگ داخلی بیرون زده

بلبیرینگ های خود تنظیم با رینگ داخلی بیرون زده برای کابردهای غیر حساس که در آنها از شفت معمولی استفاده می شود، بکار می روند. تلرانس خاص رینگ داخلی باعث سادگی نصب و درآوردن بیرینگ می شود. بلبیرینگ های خود تنظیم با رینگ داخلی بیرون زده توسط پین یا پیچ بر روی شفت مهار می شوند (شکل 6). پیچ یا پین در سوراخ یک سمت رینگ داخلی قرار می گیرد و از دوران رینگ داخلی نیز جلوگیری می کند.

هنگامی که از دو بلبیرینگ خود تنظیم با رینگ داخلی بیرون زده برای مهار شفت استفاده می شوند، سوراخ مهار رینگ داخلی  هر دو بیرینگ یا باید به سمت داخل یا به سمت خارج باشند (شکل7). در غیر اینصورت شفت در جهت محوری فقط از یک سمت مهار می شود.

 

پسوندها در شماره فنی بیرینگ 

پسوندهایی که در شماره فنی بلبیرینگ های خود تنظیم برای مشخص کردن امکانات خاص یک بیرینگ بکار می روند، در زیر شرح داده می شوند.

 • C3 لقی داخلی شعاعی بیشتر از نرمال
 • E    طرح داخلی بهینه شده
 • K   رینگ داخلی مخروطی، مخروط1:12
 • M  قفسه برنجی ماشینکاری شده و مرکز شده نسبت به ساچمه ها
 • 2RSI آب بند تماسی از جنس لاستیک اکریلونیتریل بوتادین (NBR) تقویت شده با ورق فلزی در دو طرف بیرینگ
 • TN  قفسه نوع Snap از جنس پلی آمید 6.6 (ساخته شده با روش تزریق پلاستیک ) و مرکزشده نسبت به ساچمه ها
 • TN9  قفسه نوع Snap از جنس پلی آمید 6.6 تقویت شده با الیاف شیشه ( ساخته شده به روش تزریق پلاستیک ) و مرکز شده نسبت به ساچمه ها.

خرید بلبیرینگ خود تنظیم 

برای خرید بلبیرینگ خود تنظیم ابتدا باید به برند آن توجه داشت زیرا برند رابطه مستقیمی با کیفیت بلبیرینگ دارد. برندهای مطرح و معتبری از بلبیرینگ خود تنظیم وجود دارند که کیفیت آنها بسیار عالی میباشد که می تواند نسبت به سایر برندها دوام و طول عمر بالایی داشته باشند. خرید بلبیرینگ خودتنظیم باید آگاهانه و با دانش فنی انجام شود زیرا خرید غیرآگاهانه باعث می شود تا نتوانید قطعه با کیفیت را تهیه کنید. برای خرید بلبیرینگ خود تنظیم اگر تجربه خرید و یا آگاهی چندان مناسبی نسبت به بلبیرینگ ندارید بهتر است ابتدا مشاوره و اطلاعاتی را از برند و مدل بلبیرینگ کسب کرده و سپس خرید خود را انجام دهید.شرکت تولیدی تهران فرگام از کارشناسان فروش مجرب و متخصصی برخوردار است که می توانید برای خرید بلبیرینگ خود تنظیم از کارشناسان حرفه ای شرکت تولیدی تهران فرگام اطلاعات و مشاوره دریافت نمایید. انواع بلبیرینگ در شرکت تولیدی تهران فرگام در برندهای معتبر جهانی و با کیفیت بالا و استاندارد به فروش می رسد.

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید